Motivációs levél

A motivációs levél az önéletrajzzal együtt a pályázati anyag része. Gyakran azonosítják a kísérőlevéllel, ám klasszikus értelemben a kettő nem ugyanaz. Kísérőlevél írása abban az esetben elengedhetetlen, ha e-mailben jelentkezünk egy állásra. Ilyenkor a CV-t és a motivációs levelet csatoljuk, a szövegrészben pedig leírjuk néhány mondatban nevünk, hogy mire jelentkezünk, és hogy milyen dokumentumokat csatoltunk (tulajdonképpen ez lesz a kísérőlevelünk).
Ezek az adatok azonban megtalálhatóak a motivációs levelünkben is, ezért személyes vagy postai levélben történő jelentkezés esetén többnyire elég csak azt elkészíteni.


A motivációs levél célja:

  • Az önéletrajzban leírtak kibővítése. Itt alkalmunk nyílik kifejteni olyan szakmailag releváns információkat, melyek az önéletrajzból kimaradtak, annak érdekében, hogy ne váljon túlzsúfolttá a CV. Részletezhetjük az önéletrajzban csak említett, vagy nem túl részletesen leírt pontokat, például tanulmányainkkal vagy szakmai gyakorlatunkkal/tapasztalatunkkal kapcsolatban.
  • Figyelemfelkeltés és az olvasó ösztönzése az önéletrajz mélyebb áttanulmányozására.
  • A megpályázott álláshely szempontjából lényegesebb dolgokra világítva beszélni magunkról, bemutatni személyiségünket.
  • Céljaink, motivációnk bemutatása.

Összességében a motivációs levéllel immár személyesebb hangnemben megkezdjük a kommunikációt és megpróbáljuk kialakítani magunkról a legalkalmasabb pályázó képét.

Formája:

  • Maximum egy oldalas, szellős, tagolt, hivatalos formátumú levél. Betűtípusa, stílusa, betűmérete egyezzen az önéletrajzunkéval.
  • Megszólítással kezdődik. Célszerű név szerint megszólítani, ám ha nem tudjuk kideríteni a címzett nevét, használhatjuk a szokásos „Tisztelt Hölgyem/Uram!” megszólítást. Több tanácsadó szerint akár nyomozni is érdemes annak érdekében, hogy megtudjuk, ki fogja elbírálni levelünket, mert sokat számíthat egy sokkal személyesebb, név szerinti megszólítás.

A levélben 4 témát szokás érinteni:

  • Rögtön az első mondatban hivatkoznunk kell. Itt leírjuk, milyen álláshely betöltésére kívánunk jelentkezni (amennyiben van a hirdetésben hivatkozási szám, azt is tüntessük fel!), és honnan szereztünk tudomást erről a betöltetlen pozícióról.
  • Következő rész az önéletrajz összefoglalása, kiegészítése. Itt lehetőség nyílik szakmai rátermettségünk részletezésére, az ezzel kapcsolatos részek bővebb kifejtésére. Írhatunk tanulmányainkról, tapasztalatainkról, elért eredményeinkről.
  • Levelünk következő bekezdését képezi önmagunk személyesebb bemutatása. Itt tulajdonságainkat, képességeinket taglalhatjuk; kitérhetünk nyelvismeretünkre, vagy a szakmai munkánk során szerzett kompetenciáinkra.
  • Végezetül motivációnk és céljaink rövid bemutatására kerül sor. Ebben a részben elmondjuk miért jelentkeztünk állásra, miért pont erre az álláshelyre, miért ehhez a céghez, és mit szeretnénk elérni jövőben, ha felvesznek.
  • Az utolsó bekezdésben pedig lezárjuk a levelet és reményünket fejezzük egy személyes bemutatkozás lehetőségével kapcsolatban.

Természetesen motivációs levelünket is kell keltezni. Ügyeljünk rá, hogy friss dátum szerepeljen rajta!
Utolsó lépésként nagyon fontos, aláírásunkkal is ellássuk a levelet.

 

Motivációs levél minták:

http://www.frissdiplomas.hu/karrierabc/81-Motivacios-level

https://www.profession.hu/motivacioslevel


Forrás:
www.workania.hu
www.profession.hu
www.europass.hu
www.origo.hu
www.oneletrajzok.blogspot.hu
www.hrportal.hu

magyar